Krajowy Rejestr Zadłużonych – najważniejsze informacje
Ustawa z dnia 6 grudnia 2018 r. o Krajowym Rejestrze Zadłużonych weszła w życie z dniem 1 grudnia 2021 roku. Rejestr prowadzony jest przez Ministra Sprawiedliwości, w którym ujawnia się następujące dane, które dotyczą:
- osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, wobec których są lub były prowadzone postępowania restrukturyzacyjne, upadłościowe oraz postępowania w sprawach orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej;
- osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, wobec których była prowadzona egzekucja sądowa lub administracyjna i została ona umorzona z powodu jej bezskuteczności;
- osób fizycznych, wobec których toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych lub egzekucja należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, a które zalegają ze spełnieniem tych świadczeń za okres dłuższy niż 3 miesiące.
Procedura, która przebiega online
Digitalizacja postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych polega na tym, że cala procedura odbywa się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego KRZ. Oznacza to, że wszystkie wnioski, postanowienia i pisma procesowe są wnoszone jedynie poprzez portal online. Do każdych postępowań utworzone są „wirtualne akta”. Jedynie w wyjątkowych przypadkach można złożyć pismo w biurze podawczym, a następnie zostanie ono wprowadzone przez pracownika sądu.
Rejestracja w systemie KRZ polega na zalogowaniu się do niego poprzez profil zaufany lub e-dowód.
Przy pomocy Krajowego Rejestru Zadłużonych publikuje się istotne informacje o dłużnikach i procedurach wobec nich. Jest to obecnie jedno z kluczowych narzędzi do sprawdzenia zadłużenia podmiotów fizycznych, prawnych lub organizacyjnych z ograniczoną zdolnością prawną, a także do uczestniczenia w odpowiednich procesach.
Jawność i transparentność systemu Krajowego Rejestru Sądowego
Zgodnie z ustawą o Krajowym Rejestrze Zadłużonych, każdy ma prawo do wglądu w dane zawarte w Rejestrze oraz w obwieszczenia publikowane na jego stronie internetowej. Wystarczy wpisać nazwę lub numer identyfikacyjny podmiotu, który nas interesuje, w wyszukiwarkę Rejestru i sprawdzić jego sytuację finansową. Korzystanie z Rejestru w takim zakresie jest bezpłatne i nie wymaga rejestracji. Wprowadzenie Krajowego Rejestru Zadłużonych ma wiele korzyści. Poprawia przejrzystość rynku, co sprzyja potencjalnym partnerom biznesowym, którzy mogą szybko i łatwo uzyskać potrzebne informacje. Rejestr zapewnia prosty dostęp do danych ważnych dla wierzyciela i upraszcza proces zgłaszania roszczeń lub realizacji innych form udziału wierzyciela w postępowaniu.